Co powinieneś wiedzieć o wentylacji grawitacyjnej?
Wentylacja grawitacyjna to najczęściej spotykany w Polsce sposób na zapewnienie świeżego powietrza w domach i mieszkaniach. Działa w oparciu o prawa fizyki – wykorzystując zjawisko konwekcji, czyli ruchów powietrza powodowanych różnicami gęstości i ciśnień. Jak prawidłowo powinna być skonstruowana wentylacja grawitacyjna? Jakie ma wady i zalety?
Budowa wentylacji grawitacyjnej
Typowa wentylacja grawitacyjna wykorzystuje kominy wentylacyjne do wyciągania zużytego powietrza i nawiewniki okienne lub ścienne, którymi do pomieszczenia wciągane jest świeże powietrze. Montowanie wywietrzników na pionowych kominach znacznie ułatwia usuwanie starego powietrza, chociaż jest ono głównie wypychane przez gęstsze i chłodniejsze powietrze z zewnątrz. Z tego względu do prawidłowego działania wymaga ona różnicy temperatur – we wnętrzu pomieszczenia musi być cieplej, niż na zewnątrz. Jako wentylacja grawitacyjna mogą służyć otwarte okna, choć działanie i sterowalność takiego rozwiązania pozostawia sporo do życzenia.
Zalety wentylacji grawitacyjnej
Największymi zaletami są koszty inwestycji i eksploatacji. Konstrukcja wentylacji grawitacyjnej jest nieskomplikowana, tania i nie wymaga energii elektrycznej do działania. Nawet w przypadku braku prądu mieszkanie może być nadal należycie wentylowane. Odpowiednio rozplanowana i wykonana może zapewniać wystarczającą wydajność, skutecznie chroniąc przed rozwojem pleśni i grzybów, a ponadto zapewniając dobre samopoczucie osobom znajdującym się we wnętrzu.
Wady wentylacji grawitacyjnej
Niestety ten rodzaj wentylacji ma również swoje wady – m.in. do działania wymaga spełnienia określonych warunków (wyższa temperatura we wnętrzu, niż na zewnątrz), które, jeśli nie są spełnione powodują zatrzymanie jej pracy, a nawet odwrócenie ciągu – co może skutkować nieprzyjemnymi zapachami z łazienek i kuchni. Można wspierać się otwieraniem okien, ale powoduje to nadmierne wychładzanie lub ogrzewanie pomieszczeń. W zimie zaś wentylacja grawitacyjna ma skłonność do zbyt szybkiego wietrzenia pomieszczenia, co skutkuje wychłodzeniem wnętrza.