Metody diagnozy kończyn dolnych
Żylaki to często występująca przypadłość dotycząca żył powierzchownych lub głębokich. Stanowi nie tylko problem natury estetycznej, ale też spore zagrożenie dla zdrowia. Jeżeli zaczęły się tworzyć, nie znikną samoistnie – powinno się je leczyć. Im wcześniej wybierzesz się do specjalisty i podejmiesz skuteczną terapię, na lepsze efekty możesz liczyć. Ostatecznym rozwiązaniem zaawansowanej choroby żyły jest operacja – często jednak udaje się jej uniknąć. Na początku warto jednak zastanowić się, jakie są najchętniej wykorzystywane metody diagnozy kończyn dolnych.
Czym się objawiają żylaki?
Żylaki najczęściej objawiają się w postaci widocznie poszerzonych żył powierzchniowych – mogą one być wypukłe, o ciemnym zabarwieniu i nierzadko kręte. Chorym towarzyszą też liczne uciążliwe objawy, na przykład obrzęki stóp i nóg, uczucie ciężkości nóg, swędzenie, skurcze mięśni czy tępy, piekący ból po wielogodzinnym staniu. Jeżeli zauważysz u siebie takie symptomy to nie powinieneś zwlekać z wizytą u specjalisty. Lekarzem, który zajmuje się chorobami kończyn dolnych jest flebolog. Najczęściej wykorzystywanym badaniem diagnostycznym w takiej sytuacji jest USG Doppler. Polega ono na precyzyjnej ocenie stanu żył oraz tętnic. Jest w pełni bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne.
Skuteczne metody diagnozy żylaków
Na czym polega USG Dopplera? Wykorzystuje ono zmiany częstotliwości fal ultradźwiękowych, które odbijają się od krwinek, znajdujących się w naczyniach krwionośnych. Otrzymane w ten sposób fale dźwiękowe są następnie przetwarzane na obraz, dzięki czemu lekarz może dokonać prawidłowej diagnozy. W diagnozie chorób kończyn dolnych stosowane są również inne badania i testy – przykładem może być próba opaskowa, w której lekarz zakłada na udo opaskę uciskową. Innym badaniem jest próba marszowa, która zajmuje około 20-30 minuty. Pacjent musi w tym czasie chodzi, aby krew z żył powierzchniowych mogła zostać wyciskana do żył głębokich. Zanim lekarz zdecyduje się na daną metodę leczenia, zleca też wykonanie morfologii i badania krzepliwości krwi.